Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Krzywopłockie Termopile

19.11.2014 12:48 | 0 komentarzy | 4 367 odsłony | red

Jesienią 1914 roku zaczęły się zapełniać szpitale polowe w Chrzanowie, Krzeszowicach i Trzebini. Pomagający rannym mogli wtedy wśród nazw pól bitew usłyszeć o wsi Krzywopłoty.

0
Krzywopłockie Termopile
Do Krzywopłotów doskonale prowadzi mapa wydana przez małopolski urząd wojewódzki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miejsce to położone blisko granic powiatu chrzanowskiego przeszło do historii, bo polscy legioniści zatrzymali tam rosyjską ofensywę. W wykutych w skale okopach bili się żołnierze 1. Pułku Piechoty Legionów, w którego szeregach służyli m.in. członkowie związku strzeleckiego z ziemi chrzanowskiej.

Określenie ,,Krzywopłockie legionowe Termopile" padło z ust Józefa Piłsudskiego. Już w 1916 roku na cmentarzu w Bydlinie postawiono kamienny krzyż z legionowymi symbolami, upamiętniający bitwę stoczoną między Krzywopłotami, Bydlinem a Załężem. Zginęło tam 46 legionistów, a 131 zostało rannych lub trafiło do niewoli. Wśród zabitych był brat Ignacego Paderewskiego, porucznik Stanisław Paderewski. Krwawe zmagania z 17 i 18 listopada 1914 roku zostały upamiętnione na tablicy umieszczonej na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Nazwę Krzywopłoty znajdziemy między Łowczówkiem, Konarami, Rokitną czy Kostiuchnówką. W czasach II Rzeczypospolitej te nazwy znał każdy.

Obecnie po terenie bitwy i okolicach można się poruszać korzystając z mapy ,,Szlak frontu wschodniego I wojny światowej" wydanej staraniem małopolskiego samorządu. Na miejscu jest sporo tablic ze szkicami obrazującymi pozycje wojsk austro-węgierskich i rosyjskich, są też reprodukcje zdjęć z epoki i ciekawe informacje krajoznawcze. Trzeba mieć nadzieję, że wszystko będzie dobrze utrzymane nie z tylko z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej i setnej rocznicy bitwy pod Krzywopłotami, ale także później.

Mieszkańcy Krzywopłotów i pasjonaci historii z grup rekonstrukcyjnych obchodzą rocznicę bitwy już we wrześniu. Pogoda lepsza niż w listopadzie pozwala na przeprowadzenie rekonstrukcji walk, zorganizowanie akademii i koncertu na wolnym powietrzu. Zmiana terminu ma więc sens, bo w tym roku pod pomnikiem legionistów było pewnie ponad tysiąc osób.
Choć główne uroczystości już się odbyły, to mimo wszystko warto jednak 17 czy 18 listopada zajrzeć na cmentarz w Bydlinie, pod tamtejszy zamek i zatrzymać się przy pomniku w Krzywopłotach.
(l)
Przełom nr 45 (1167) 12.11.2014