Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Jak pomóc przeziębionemu dziecku

12.11.2014 09:09 | 0 komentarzy | 1 759 odsłona | red

Przyszła jesień, a wraz z nią katar, ból gardła, gorączka. Przeziębienie najczęściej dotyka dzieci. Radzimy, jak pomóc im zwalczyć infekcję? Jak ulżyć? Kiedy iść do lekarza?

0
Jak pomóc przeziębionemu dziecku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przeziębienie u dziecka to katar, kaszel, gorączka. Według raportu przeprowadzonego przez TNS Polska, dorośli zapadają na tę infekcję średnio 2-4 razy w roku. U dzieci natomiast przeziębienie występuje 2-3 razy częściej niż u dorosłych.

Jeśli dziecko zaczyna kaszleć, z nosa leci mu katar, ma stan podgorączkowy, to można podejrzewać przeziębienie. Od razu nie trzeba iść do lekarza.

- Podwyższona temperatura powinna być sygnałem, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Jeśli jednak gorączka nie przekracza 38 stopni Celsjusza, dziecko jest pogodne, ma apetyt, nie trzeba tej gorączki od razu zbijać lekarstwami. Dobrze, by organizm powalczył sam z infekcją. Jeśli natomiast temperatura ciała jest wyższa, dziecko jest ospałe, senne, skarży się na ból, można mu podać lek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny - radzi lek. med. Małgorzata Kowalska, pediatra w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie.

Jeśli dziecko cierpi z powodu infekcji, można korzystać z gotowych preparatów lub sięgnąć po zioła. Najlepszą metodą walki z katarem jest oczyszczanie nosa. Tak często, jak to konieczne, dziecko powinno wydmuchiwać wydzielinę, ale nigdy z obydwu dziurek jednocześnie, by nie drażnić błony bębenkowej uszu. Szczególnie ważne jest oczyszczanie nosa niemowlętom. Można posłużyć się w tym celu specjalnymi aspiratorami do nosa. Należy także dawać dziecku dużo pić, co rozrzedza płyny ustrojowe i ułatwia oczyszczanie nosa. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa. Zdaniem naszego eksperta, w przypadku przeziębienia sprawdzają się domowe sposoby na infekcję, jak herbata z malinami i miodem, czosnek, regularne inhalacje.

- Jeśli katar nie ustępuje i zmienia się jego charakter z przeźroczystego na żółto-zielony, dziecko uskarża się na bóle głowy, ucha, kaszel nasila się, maluch ma duszności, wymiotuje albo gorączka przekracza 38 stopni Celsjusza, po poradę należy zgłosić się do lekarza - przypomina lek. med. Małgorzata Kowalska.

Jak uchronić dziecko przed infekcją:
- Zapewnij mu regularny wysiłek fizyczny. Niech spaceruje i dużo przebywa na świeżym powietrzu.
- Nie przegrzewaj go. Ubieraj stosowanie do pogody. Rano, kiedy zdarzają się jesienne przymrozki, ubierz go na cebulę, ale nie zakładaj grubej, wełnianej czapki, tylko cieńszą. W ciepłe południe, zanim maluch zacznie biegać po dworze, zdejmij mu sweter spod kurtki.
- Unikaj zatłoczonych miejsc i zbliżania się do chorych.
- Ucz go właściwej pielęgnacji. W okresie zwiększonych zachorowań niech regularnie myje ręce mydłem przynajmniej przez 15-30 sekund.
Anna Jarguz
Przełom nr 44 (1165) 5.11.2014