Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Trudne, długotrwałe i kosztowne

29.10.2014 08:49 | 0 komentarzy | 3 674 odsłony | red

O metodach leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej w kolanie z chrzanowskim ortopedą doktorem Bogdanem Wziętkiem, właścicielem Centrum Medycznego Artroskop, rozmawia Anna Jarguz.

0
Trudne, długotrwałe i kosztowne
Bogdan Wziętek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


Anna Jarguz: W przypadku uszkodzeń chrząstki stawowej nie zawsze konieczna jest operacja. Na czym polega leczenie nieoperacyjne?
Bogdan Wziętek: Najczęściej na wstrzykiwaniach kwasu hialuronowego jako uzupełnienie mazi stawowej. Najlepszy efekt obserwujemy po pięciu zabiegach. Jednocześnie można stosować intensywną fizykoterapię: pole magnetyczne, ultradźwięki, kąpiele wirowe, ćwiczenie pod kontrolą rehabilitanta lub w cięższych przypadkach - ćwiczenia bierne na szynie do ciągłego ruchu biernego. Stosujemy również leczenie płytkowymi czynnikami wzrostu.

Gdy operacja jest już przesądzona, jakie zabiegi ma do wyboru pacjent?
- Leczenie operacyjne wykonuje się najczęściej artroskopowo. W czasie zabiegu można dokładnie zobaczyć charakter uszkodzeń chrząstki. Gdy jej powierzchnia jest nierówna lub rozpada się, można ją wyrównać mechanicznie lub końcówką elektrycznego urządzenia odparowującą tkanki. Jeśli uszkodzenie chrząstki stawowej jest bardzo głębokie, aż do kości, należy zastosować bardziej skomplikowane metody leczenia.

Konkretnie, jakie?
- Jest kilka metod leczenia tego typu uszkodzeń. Powszechnie stosuje się nawiercanie lub nakłuwanie kości w dnie ubytku chrząstki, aby wywołać krwawienie ze szpiku kostnego, co pobudza procesy gojenia. W tym miejscu może rozwinąć się chrząstka, która wypełni ubytek. Niestety nie będzie już tak gładka i sprężysta jak chrząstka szklista, przez co może ulec szybszemu zużyciu. Nowocześniejsze metody polegają na przenoszeniu w miejsce pozbawione chrząstki całych bloków chrząstki razem z kością, z miejsc w kolanie, gdzie nie jest niezbędna. Jest to tzw. plastyka mozaikowa - przenosi się kilka bloczków w kształcie walca, które układają się w mozaikę wypełniającą ubytek. Ta metoda jest wykorzystywana w niewielu miejscach w Polsce.

Po operacji pacjent szybko wraca do zdrowia?
Rehabilitacja wymaga kilku miesięcy,
a wynik końcowy zależy od zaawansowania choroby. Dlatego należy odpowiednio wcześnie podejmować leczenie urazów kolan, aby nie doszło do dalszego niszczenia chrząstki. Na przykład jak najszybciej wyciąć przeskakujący wolny fragment łękotki.
(AJ)
Przełom nr 42 (1164) 22.10.2014