Nie masz konta? Zarejestruj się

Wybory

Szampan zamiast urny

24.10.2014 16:50 | 0 komentarzy | 3 549 odsłony | red

Co w sytuacji, gdy do walki o fotel burmistrza lub mandat radnego w jakimś okręgu wyborczym staje tylko jedna osoba? A co jeśli kandydaci dostaną identyczną liczbę głosów?

0
Szampan zamiast urny
Radosław Warzecha
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


Aby kandydat na wójta lub burmistrza wygrał wybory, musi uzyskać ponad połowę głosów oddanych przez wyborców. Gdy chętnych na tę funkcję jest więcej niż dwóch (taką sytuację mamy w przypadku najbliższych wyborów na burmistrza Chrzanowa, Trzebini, Libiąża, Chełmka i Krzeszowic), a w pierwszej turze żadnego z nich nie poprze przeszło 50 procent głosujących mieszkańców, ogłaszana jest druga tura. Przechodzą do niej dwaj kandydaci, najliczniej popierani przez wyborców w pierwszej turze. Do zwycięstwa w drugiej turze starczy już zwykła większość głosów. Po prostu wygrywa ten, który zbierze ich więcej.

W Alwerni o funkcję burmistrza powalczy dwóch kandydatów. W tej sytuacji żaden z nich nie musi zdobyć ponad 50-procentowego poparcia wyborców, a ich starcie odbywa się już według zasad drugiej tury wyborów. Co w sytuacji, gdy obaj otrzymają identyczną liczbę głosów?
- Wówczas Gminna Komisja Wyborcza losuje zwycięzcę - tłumaczy Stanisław Rokosz, sekretarz gminy Babice.

To właśnie tam doszło do rzadko spotykanej sytuacji, gdy tylko jedna osoba kandyduje na stanowisko wójta. Jest nią rządzący obecnie Radosław Warzecha. Mimo że nie ma konkurencji, to na świętowanie zwycięstwa i otwieranie szampana musi jeszcze poczekać.
- W tym przypadku mieszkańcy otrzymają zupełnie inną kartę do głosowania. Znajdzie się na niej pytanie: „Czy jesteś za wyborem Radosława

Warzechy na wójta Babic?" i dwie opcje odpowiedzi: „tak" oraz „nie". Jeśli więcej będzie głosów na „tak", kandydat wygra - mówi Rokosz.
Jeśli jednak więcej osób wskaże opcję „nie", wówczas na nowego gospodarza gminy trzeba będzie poczekać. Wybierze go nowa rada na pierwszej sesji. Może nim zostać tylko osoba spełniająca wymogi kandydata na burmistrza lub wójta.

W przypadku głosowania na radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych, wygrywa ten, który otrzyma największą liczbę głosów (bez względu na to, czy dostał ich ponad 50 proc. czy nie). Jeśli przynajmniej dwóch kandydatów zgromadzi tyle samo głosów, wówczas (podobnie jak w przypadku wyborów na wójta lub burmistrza) zwycięzcę wyłania w losowaniu Gminna Komisja Wyborcza.

Z wyjątkową sytuacją mamy do czynienia, gdy w okręgu wyborczym jest tylko jeden kandydat na radnego (o takich przypadkach na ziemi chrzanowskiej piszemy na s. 3).
- Wówczas automatycznie otrzymuje mandat, chociaż formalnie radnym zostaje po ślubowaniu podczas pierwszej sesji nowo wybranej rady - tłumaczy Stanisław Rokosz.
Michał Koryczan
Przełom nr 42 (1164) 22.10.2014