Nie masz konta? Zarejestruj się

Komunikacja

Trwa plebiscyt na projekty kolejowe dla Małopolski

21.10.2014 09:23 | 1 komentarz | 4 901 odsłony | (zew)

Centrum Zrównoważonego Transportu informuje, że rozpoczęło plebiscyt na projekty kolejowe do Regionalnych Programów Operacyjnych na okres 2014-20.

1
Trwa plebiscyt na projekty kolejowe dla Małopolski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie trwa negocjowanie z Komisją Europejską ostatecznego kształtu Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Większość województw uzyskało znacznie więcej pieniędzy niż w okresie 2007-13. Komisja Europejska zastrzegła, aby na kolej było aż o 80% więcej niż dotychczas. Zdaniem CZT należy rozpocząć publiczną dyskusję w regionach nad przeznaczeniem tych środków.

Dlatego też CZT uruchomiło plebiscyt na projekty kolejowe do RPO poszczególnych województw. Chcemy pomóc samorządom zidentyfikować możliwe do realizacji projekty kolejowe i wysondować ich poparcie społeczne. Każdy może zgłosić własny projekt oraz wziąć udział w głosowaniu.

Efektem plebiscytu będą listy rankingowe dla każdego województwa, szeregujące proponowane projekty według liczby uzyskanych głosów. Mamy nadzieję, że będą one służyły pomocą władzom województw przy decydowaniu o przeznaczeniu środków z RPO.

Plebiscyt odbywa się w internecie, na stronie www.kolej2022.pl Do końca października można zgłaszać propozycje projektów, a głosowanie zakończy się 20 listopada.

Projekty już zgłoszone dla Małopolski mozna znaleźć tutaj:
http://kolej2022.pl/projekty/malopolskie

Plebiscyt jest elementem projektu Kolej 2022, realizowanym przez CZT z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu jest odpowiedź na pytanie: jaka ma być kolej w Polsce w 2022 roku, kiedy zakończą się inwestycje z perspektywy unijnej 2014-2020? Chcielibyśmy, aby dzięki funduszom unijnym stan kolei w Polsce poprawił się do poziomu innych krajów regionu. W tym udział kolei w przewozach pasażerskich wzrósł z obecnych 4,8% do średniej obecnego poziomu pozostałych krajów Europy Środkowej (Czechy, Słowacja, Węgry, Austria) wynoszącej ok. 10%.

Więcej informacji:
Marcin Wróbel, 663 638 535, m.wrobel@czt.org.pl
Krzysztof Rytel, 664 736 536, k.rytel@czt.org.pl