Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Maliny zamiast antybiotyków

03.10.2008 10:08 | 1 komentarz | 7 746 odsłon | red
Przeziębienie jest zakażeniem górnych dróg oddechowych, czyli wirusowym zapaleniem błony śluzowej gardła, nosa, krtani. Wywołuje je ponad dwieście szczepów wirusów.
1
Maliny zamiast antybiotyków
Drapie cię w gardle, bolą mięśnie i stawy, wierci w nosie? Dopada cię przeziębienie!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przeziębienie jest zakażeniem górnych dróg oddechowych, czyli wirusowym zapaleniem błony śluzowej gardła, nosa, krtani. Wywołuje je ponad dwieście szczepów wirusów.
- Pierwszym objawem może być dość wysoka gorączka, nawet 39 stopni C. Pojawia się kaszel i katar. Objawy ustępują zazwyczaj w ciągu 2 do 7 dni. Przy przeziębieniu rzadko pojawiają się powikłania, czasem może jednak dojść do zapalenia nosa, ucha środkowego, zatok, krtani, czy oskrzeli. Niewyleczone przeziębienie może prowadzić do grypy. Można się jednak przeciwko niej zaszczepić – mówi Krzysztof Szczęsny, internista w Przychodni nr 1 przy ul. Sokoła w Chrzanowie.
Przeziębienie można zwalczyć różnymi metodami.
- Należy pić dużo soków, wody mineralnej, herbaty. Płyny powinny mieć temperaturę pokojową. Warto zaopatrzyć się w miód i sok z malin. Pomocne są także preparaty witaminowe. Gdy pojawi się gorączka, warto zażyć leki zawierające paracetamol. Uśmierzają także ból. Aby pozbyć się kaszlu, trzeba sięgnąć po popularne preparaty wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Ulgę w bólu gardła przyniosą tabletki działające antyseptycznie i udrażniająco – radzi lekarz.
Istotną rolę w leczeniu przeziębienia pełni odpowiednia dieta. Pomogą ciepłe, lekko strawne posiłki oraz spożywanie warzyw i owoców. Popularną metodą zwalczania choroby jest jedzenie czosnku. Działa antybakteryjne.
- Przy przeziębieniu polecam także herbatę lipową i malinową. Napar z lipy ma właściwości przeciwgorączkowe, łagodzi katar i bóle głowy. Rumianek wykorzystywany jest do inhalacji, doceniono też jego właściwości przeciwalergiczne. Mięta pieprzowa obniża gorączkę, stosowana jest również do złagodzenia kaszlu i bólu głowy. Naparu z jagód czarnego bzu używa się do zmniejszania gorączki, naparu z liści – do płukania jamy ustnej i gardła. Właściwości napotne ma krwawnik pospolity, a tymianek działa wykrztuśnie i antybakteryjnie. Przyjmowanie antybiotyków przy przeziębieniu jest zbędne. Stosuje się je dopiero, gdy dojdzie do zakażeń – podkreśla internista.
Niewyleczone przeziębienie często prowadzi do grypy. Warto więc się przed nią zabezpieczyć.
- Zwłaszcza osoby starsze, o słabszej odporności, powinny sięgnąć po szczepionkę przeciw grypie. Można wykupić ją w aptece, na receptę, lub poprosić o nią w gabinecie zabiegowym. Szczepionka kosztuje ok. 35 zł i działa przez rok. Aby wykonać zabieg, pacjent musi być zdrowy (bez objawów przeziębienia) – podkreśla lekarz.
Magda Balicka

Przełom nr 40 (856) 1.10.2008