Falą uderzeniową w ból - przelom.pl
Zamknij

Falą uderzeniową w ból

11:21, 09.10.2013
Skomentuj dr n. med. Bogdan Wziętek dr n. med. Bogdan Wziętek

ZDROWIE. Ból i przykurcz ścięgna Achillesa, ból w okolicach pachwiny, bóle ścięgien czy stawów barkowych – między innymi w tych dolegliwościach pomaga fala uderzeniowa. Mechanizm jej działania wyjaśnia dr n. med. Bogdan Wziętek, specjalista chirurgii ortopedyczno-urazowej z Chrzanowa.

ZDROWIE. Ból i przykurcz ścięgna Achillesa, ból w okolicach pachwiny, bóle ścięgien czy stawów barkowych - między innymi w tych dolegliwościach pomaga fala uderzeniowa. Mechanizm jej działania wyjaśnia dr n. med. Bogdan Wziętek, specjalista chirurgii ortopedyczno-urazowej z Chrzanowa.

Fala uderzeniowa, jak tłumaczy dr n. med. Bogdan Wziętek, jest wysokoenergetyczną falą dźwiękową, występującą w atmosferze na przykład podczas uderzenia pioruna lub w sytuacji, gdy samolot przekracza barierę dźwiękową. W medycynie stosuje się ją od 1980 roku, kiedy to po raz pierwszy użyto jej do rozbicia kamieni nerkowych.

- W nowoczesnej terapii leczenia bólu energia fali uderzeniowej jest przekazywana bezpośrednio do bolesnych obszarów ciała. Fala przyspiesza procesy lecznicze poprzez stymulację ciała do samouzdrawiania. Poprawia metabolizm i polepsza krążenie krwi. Uszkodzona tkanka stopniowo regeneruje się, aż w końcu zostaje uleczona - mówi specjalista chirurgii ortopedyczno-urazowej, dodając, że fala uderzeniowa nie tylko eliminuje ból, zmniejsza też napięcie mięśni, przyspiesza gojenie, zwiększa produkcję kolagenu, poprawia mikrokrążenie, przywraca sprawność ruchową i rozpuszcza zwapniałe fibroblasty.

Podkreśla, że terapia falą uderzeniową w wielu przypadkach jest alternatywą dla operacji chirurgicznej. U około 70-80 proc. pacjentów, którzy wcześniej bezskutecznie leczeni byli metodami zachowawczymi, ta się sprawdza. W większości przypadków na wynik zabiegu nie trzeba długo czekać, szczególnie przy świeżych zespołach bólowych.

- Zaletą fali uderzeniowej jest minimalna inwazyjność i bezpieczeństwo tej metody. Zabieg w niewielkim stopniu jest bolesny i nie wymaga znieczulenia. Dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabiegi wykonuje się w odstępach pięcio-siedmiodniowych. W jednej serii można skorzystać maksymalnie z pięciu - informuje dr n. med. Bogdan Wziętek.

 Wskazania leczenia falą uderzeniową: przewlekłe dolegliwości bólowe, ból i przykurcz ścięgna Achillesa, ostroga pietowa, ból w okolicy pachwiny, ból ścięgien rzepki, bóle stawów barkowych, zapalenia kaletki krętarzowej, ból w przyczepach ścięgna udowego, zapalenia nadkłykcia, kości ramiennej, zespół tarcia proksymalnego pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie przyczepu ścięgna do krętarza, zapalenie powięzi podeszwowej, wyrośla kostne, punkty spustowe, choroba Dupuytrena, przewlekłe entezopatie.

(AJ)
Przełom nr 39 (1110) 2.10.2013

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

iglesias123iglesias123

0 0

Zabieg świetny. Sam miałem robiony w zeszłym roku i efekty naprawdę zaskakujące. Tu http://www.zwavepro.com.pl/ możecie dowiedzieć się więcej na temat samego zabiegu oraz urządzenia, którym jest wykonywany. Bólu praktycznie nie ma, więc polecam osobom, które się wcześniej obawiały właśnie ze względu na bolesne doświadczenia. 06:59, 31.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ola SmykOla Smyk

0 0

Jak najbardziej się z Tobą zgodzę, zabiegi mają spore wzięcie i są dość popularne. Jeżeli o mnie chodzi to póki co dokształcam się w tym temacie https://fala-uderzeniowa.com/blog-ostroga-pietowa-czyli-uporczywy-bol-piety Rozmawiałam z kilkoma osobami i zabieg z tego co wiem jest praktycznie bezbolesny. 12:42, 24.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dsaqdsaq

0 0

bardzo skuteczne jest leczenie fala uderzeniową.
https://centrum-kore.pl/aktualnosci/fala-uderzeniowa-swarzedz-nowoczesna-terapia/ 11:40, 06.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

logiklogik

0 0

Czy pomaga tak jak wynajęci komentatorzy piszą,nie wiem bo nie korzystałam ale ile to kosztuje,była by to''cenna''wiadomość. 14:32, 06.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

skorpionskorpion

0 0

Bezbolesny zabieg? Akurat! NFZ nie pokrywa kosztów tego zabiegu, więc nawet w poradniach rehabilitacyjnych jest on płatny, tak ok. 50 zł za jeden raz. Najdrożej jest chyba właśnie u tego Pana co to go widzimy na zdjęciu. Czy zabieg jest skuteczny? Dla mnie nie był skuteczny, ale zdarzyło mi się słyszeć jak jedna osoba zachwycała się rezultatem. Tak więc każdy na własne ryzyko i oczywiście za własne pieniądze. 20:02, 06.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%