Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Zaczynasz jeść, a zęby bolą

15.10.2014 11:19 | 0 komentarzy | 8 251 odsłon | red
O nadwrażliwości zębów z lekarzem stomatologiem Barbarą Rybą rozmawia Anna Jarguz.
0
Zaczynasz jeść, a zęby bolą
Barbarą Ryba
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O nadwrażliwości zębów z lekarzem stomatologiem Barbarą Rybą rozmawia Anna Jarguz.

Anna Jarguz: Wiele osób po wypiciu zimnego napoju, zjedzeniu lodów czy ogórka kiszonego albo w trakcie szczotkowania zębów czuje przeszywający ból w ustach.
Barbara Ryba: Objawy te świadczyć mogą o nadwrażliwości zębiny, czyli nadmiernej odpowiedzi zębów na nieszkodliwe bodźce zewnętrzne. Najczęściej spowodowana jest ona odsłonięciem kanalików, co z kolei może być związane z utratą szkliwa lub obniżeniem się poziomu dziąsła. Jeśli zatem po wypiciu napoju bądź zjedzeniu czegokolwiek zaczynamy czuć ból w jamie ustnej, należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Symptomy mogą być następstwem także zupełnie innych schorzeń.

Załóżmy, że stomatolog potwierdzi nadwrażliwość zębów.
Jak sobie z nią radzić na co dzień?

- Przede wszystkim trzeba ustalić przyczynę nadwrażliwości i wyeliminować szkodliwe nawyki. Szorowanie zębów twardymi szczoteczkami jest zabronione. Jeśli nie ma innych wskazań, najlepiej używać szczoteczek średniotwardych, a podczas mycia zębów wykonywać ruchy wymiatające. Dobrze też stosować pasty do zębów nadwrażliwych. Działają zwykle na dwóch zasadach. Po pierwsze zawierają drobinki, które mechanicznie zamykają odsłonięte kanaliki zębinowe. Po drugie w ich składzie mogą się znajdować substancje działające znieczulająco. Należy dokładnie przeczytać instrukcję stosowania pasty. Niekiedy konieczne jest trzymanie piany w ustach przez kilka minut albo na przykład wcieranie pasty w nadwrażliwe miejsca. W aptekach dostępne są również żele o zwiększonej zawartości fluoru, które też przynoszą ulgę. Warto również pamiętać, by po zjedzeniu kwaśnych rzeczy, na przykład cytrusów, nie myć zębów od razu. Pod wpływem niskiego pH szkliwo jest bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Zębom nie służą także napoje gazowane. Nie tylko mają niskie pH, ale zawierają też bardzo dużo cukrów, co nie jest obojętne dla szkliwa.

Jakie zabiegi może nam
zaoferować dentysta?

- Po zdiagnozowaniu problemów i ustaleniu przyczyn stomatolog dobierze odpowiednie środki, na przykład lakiery i systemy łączące. Niekiedy konieczne może się okazać zabezpieczenie szyjek wypełnieniami.

Nadwrażliwe zęby
można wybielać?

- Środki wybielające stanowią dodatkowy czynnik drażniący i mogą spotęgować już istniejące dolegliwości, dlatego wybielanie raczej nie jest wskazane.

Nadwrażliwość ma wpływ
na szybsze
psucie się uzębienia?

- Nie zaobserwowano takich zależności. Jeśli jednak będą występować zaniedbania higieniczne, zęby nadwrażliwe będą tak samo narażone na próchnicę jak zdrowe.
Przełom nr 40 (1162) 8.10.2014